A béke alapvető feltétele az igazság. (Bálint Natália)

A Békejel Magyarország első, közösségi finanszírozásból megvalósult popzenei videóklipje. Mintegy 130 ember járult hozzá az elkészítéséhez. A dal a hatalommal való visszaélés, a hatósági, családon belüli és a rendszerabúzus, valamint az ezzel járó áldozathibáztatás visszaszorításáért, a társadalmi párbeszéd előremozdításáért született meg. Hangsúlyozottan nem csak a nők, hanem a férfiak, gyermekek és állatok elleni erőszak megakadályozásáról is szól. Zenéjét Bálint Natália és férje, Alekszejev Jevgenyij (Evgeny Alexeev) orosz zongoraművész szerezte, szövegét Bálint Natália írta. A hangszerelést Judt István készítette, aki gitárokon is játszik. 

Kertész Ágnes ügye volt az egyik fő ihletforrás, aki ellen a szerző hite szerint igazságtalan ítélet született: 10 évet kapott azért, mert megvédte magát a kiváló kapcsolatokkal rendelkező volt férjével szemben. Az elmúlt években a médiából, az igazságukért való harcukról megismert Renner Erika, Orosz Bernadett, Pintér Marianna Manka és Bódis Beáta mellett feltűnik Makai Viktória is. Bálint Natália, akiről a Nők Lapja Caféra Herczeg Szonja írt portrét maga is volt párkapcsolati erőszak áldozata, a történtek és a komplex poszttraumás stressz szindróma feldolgozásához Szűcs Levente pszichoterapeuta segítségét kérte. A terápia következtében ún. poszttraumás növekedésen ment keresztül, amely által megszűntek félelmei, így a bántalmazás során megszerzett tapasztalatait a sorstársain való segítség szolgálatába kívánja állítani. 

A Bálint Natália ötletei alapján készült videóklip forgatásáról szintén Herczeg Szonja tudósított. A filmet Joó Géza rendezte, Szilasi Andrea kreatív asszisztens tanácsai mellett, az operatőr és a vágó Lendvai Tamás volt. Szerepel benne Legerszki Krisztina színművésznő, Fejes-Tóth Gábor képző- és zeneművész, valamint Orosz Bernadett kislánya, Vaszily Kincső Panna is. A csoportjelenetben feltűnik még a 6 gyermekes Bernadett további 3 gyermeke, Dominika, Tibor és Zoárd is. 

Fotók: Alekszejev Jevgenyij // Smink: Nemes Zita – Lélekpúder

A forgatásról készült werkfilmet itt tudja megnézni: 


Bálint Natália: Békejel


Feje tetején áll most a világunk.
Bárhova nézünk, hamis, amit látunk.
Megannyi arcról nevet a sátán
Az igazán értékes ember kárán.

A behúzott függönyök jól takarnak.
Az ügyintézők tán jót akarnak,
De jó- vagy rosszindulattól fűtvén
Az áldozat hibája mégis a bűntény.

Mennyi ártatlan lélek jussa a bélyeg,
ami miatt elnémul az igazság végleg?
Hány ezer nárcisz hazudhatja, hogy ő napsugár?
És mikor kattan igazságosan a zárkazár?


Hát kattanjon a zárkazár!
Szabaduljon a madár!
Hangja hassa át az étert!
Elégtételt
szolgáltasson, és igazságot!
Hangosabban énekelj!
Éneked a békejel!
Ragyogjon a szárnyad fénye
Új reményre!
És láthatóvá váljon a gonosz!


Betapasztott ajkakon nyíljon a cipzár!
Felszabadult lelkek vegyék el, ami nekik jár!
Az indokolatlan szégyennek vége,
Amint egyszerre lépnek a fényre.


Repedező műbronz a légvárúr szobrán
Azt, hogy ki ő, felfedi majd a kitörő orkán,
Bűvkörben tartott, manipulált bábok
Lássák az igazságot!


Kattanjon a zárkazár!
A bűnös kapja ami jár!
Elég volt az álarcukból,
Az álharcukból,
Amit velünk fizettettek meg!
A színjáték sem megy tovább!
Ember, lásd, hogy ki ver át!
Tehetség és lélek nélkül
Elsötétül
Minden, ami fényben gyönyört ad.


Hát kattanjon a zárkazár!
Szabaduljon a madár!
Hangja hassa át az étert!
Elégtételt
szolgáltasson, és igazságot!
Hangosabban énekelj!
Éneked a békejel!
Ragyogjon a szárnyad fénye

Új reményre!
És láthatóvá váljon a gonosz!

Ha megszólal egyszer a lélekharang,
A hatalom semmis: a lélek a rang.

Érdekességek

  • Bálint Natália fehér ruhája a menyasszonyi ruhája volt. A rajta látható motívum a Herendi porcelán Apponyi mintáját idézi. A ruhát kézzel hímezte Sántha Évi sepsiszentgyörgyi népi iparművész.
  • Fejes-Tóth Gábor nem tudta, milyen szerepet szán neki Joó Géza, nagyon sok spontán esemény történt a forgatás alatt. A képző- és zeneművész Bálint Natália jóbarátja, színészi tehetségét első alkalommal csillogtatta meg.
  • A forgatásra október 29-én, Nárcisz napján került sor, ami azonban csak aznap tudatosult a csapatban.  A szövegben elhangzó "nárcisz" szó a nárcisztikus személyiségzavarral rendelkező egyénekre vonatkozik, akik magukat "napsugaraknak" állítják be, ezzel manipulálva, bűvkörbe vonva az áldozataikat.
  • A klipben szereplő kislány Orosz Bernadett legkisebb gyermeke.
  • Két postagalambbal dolgoztak a forgatás során, az első a kiengedés után nem akart elszállni, hanem felült egy fára, és békésen figyelte az eseményeket.
  • A forgatás menetrendje felborult, mert esőt jelzett a meteorológia, az utolsó jelenet felvételekor (a kézfogásos körjelenet) már esett az eső.
  • A sárga férfiing, amelyet Bálint Natália visel a klip néhány jelenetében, eredetileg a szerző-előadó férjéé, aki szintén közreműködik, zongorán játszik a dalban, és látszik a csoportjelenetben is. A rendező Joó Géza szeretett volna egy modernebb öltözéket, és Natália a férje ingét vette fel a pólójára, amíg kitalálják, mi legyen. A rendező és a kreatív asszisztens Szilasi Andrea azonnal egyetértettek abban, hogy ez megfelelő lesz így.